Про Білогір’я

Білогір’я (до 1946 р. — Ляхівці) — селище міського типу в Україні, центр Білогірського району Хмельницької області.

Населення:  5483 мешканці (2011).

Розташоване на лівому березі річки Горині (притока Прип’яті), за З км від залізничної станції Суховоля на лінії Шепетівка-Подільська—Тернопіль. Засноване 1441 року. Магдебурзьке право з 1583 року. Статус смт із 1960 року.

Білогір’я лежить у південій частині історико-етнографічної Волині. Рельєф місцевості — горбиста рівнина. Є поклади крейди, глини, значні запаси торфу.

Історія

В околицях Білогір’я виявлено залишки трипільської культури (ІІІ тис. до н. е.), населення та курганний могильник бронзової доби (II тисячоліття до н. е.), а також кілька поселень черняхівської культури.

Перша згадка про Ляхівці датується 1441 роком, коли за привілеєм великого литовського князя Казимира IV стало належати шляхтичу Дениску Мокосійовичу. Пізніше посідачкою Ляхівців була королева Польщі Бона Сфорца.

Оригінальну назву місцині дали «ляхівські двори» — польські оселі переселенців з «Країни тисячі озер» — Мазурів

Князь Юзеф-Олександр-Доброгост Яблоновський збудовав тут замок. У 1780-х рр. цей же власник підтвердив містечку магдебурзьке право (вперше надане ще 1583 р.), а також надав печатку «ляховецької магдебургії» з зображенням великого герба Яблоновських(щит чотиричастинний; у першій частині — герб «Прус ІІІ», у другій — «Прус І», у третій — «Злотоголенчик», у четвертій — «Коси»; зразки такої печатки, відомі з 1780-х — 1790-х рр., відомі з документів архіву Яблоновських — Сапіг у фондах відділу рукописів Львівської наукової бібліотеки ім. В.Стефаника).

Станом на 1885 рік у колишньому власницькому містечку, центрі Ляховецької волості Острозького повіту Волинської губернії, мешкало 2368 осіб, налічувалось 296 дворів, існували 4 православні церкви, 2 часовні, костел, школа. За ½ версти розташовувалось садиба Леонцине з 3 млинами, ярмарком, винокурним заводом.

За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 5401 особи (2634 чоловічої статі та 2767 — жіночої), з яких 3890 — православної віри та 1384 — юдейської.

Економіка

Цегельний завод, ТОО НВА «Перлина Поділля», ТОВ «Білогір’ямолокопродукт». У місті з листопада 2008 року діє супермаркет мережі «Наш Край».

Уродженці Білогір’я
  • Пантелеймон (Бащук) — церковний діяч
  • Авраам Сенюта — церковний діяч
  • Теодозій Сєроцінський — польський мовознавець і педагог
  • Вільгельм Богуславський — польський правник і історик
  • Костянтин Валігура — український публіцист, письменник, журналіст
  • Митрофан (Юрчук) — церковний діяч
Перебували
  • Йоахім Рупньовський — аріянин-«міністр» в Ляхівцях
  • Пйотр Мошковський — полеміст, аріянин-«міністр», заступник Йоахіма Рупньовського